poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Kransekake

Przymierzałam się do tego przepisu już jakiś czas. W końcu nadarzyła się taka okazja- absolutorium studiów inżynierskich.
Kransekake jest standardowym norweskim ciastem świątecznym ale także popularne jest na wesela. Składa się z krążków pieczonego marcepana charakteryzującego się ciągliwym środkiem i chrupiącą skórką. Każdy łasuch będzie zadowolony jeżeli dostanie takie słodkości.


Zanim zdążyłam zrobić zdjęcie pierwsze krążki już zniknęły dlatego zamieszczam to co pozostało ;)

Składniki:
  • 500g zmielonych migdałów
  • 500g cukru pudru
  • 4 białka
Wszystkie składniki łączymy w misce miksera i miksujemy do połączenia otrzymując gęstą masę migdałową. Jeżeli migdały nie były w formie cukru pudru masę należy przepuścić przez maszynkę do mięsa otrzymując jednolitą masę. Całość schładzamy w lodówce przez co najmniej 12 godzin.
Jeżeli posiadamy specjalne formy do pieczenia Kransekake smarujemy je masłem i opruszamy mąką. Z ciasta formułujemy krążki, rolując na blacie lekko oprószonym cukrem pudrem, umieszczamy w foremce i zlepiamy końce. Krążki powinny mieć grubość palca.
Jednak jeżeli nie posiadamy takich form damy radę bez nich! :) Ciasto migdałowe rolujemy na stole oprószonym cukrem pudrem na rolkę grubości palca. Odmierzamy pierwszy krążek przy użyciu linijki ok. 20cm ( wielkość zależy od pożądanej wielkości krążków), następne krążki odmierzamy o 3cm dłuższe od poprzednich. Na blaszce układamy papier do pieczenia. Krążki delikatnie układamy na papierze delikatnie formułując idealne okręgi. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy do 15 min- trzeba uważać, jeżeli krążki się zarumienią od razu wyciągamy, ponieważ zbyt długie pieczenia utwardzi krążki i będzie można sobie zęby na nich połamać ;P.
Upieczone krążki najlepiej zamrozić (poprawia to ich konsystencję) dekorujemy przed świętami bądź okazją na którą je robimy. Polukrowane ciasto przechowujemy owinięte w folię aby nie wyschła.
Lukier królewski:
  • 1 białko (ok. 32g)
  • 158g cukru pudru
  • 2 krople soku z cytryny
W misie kuchennej mieszamy wszystkie składniki na najniższych obrotach przez ok 10-15minut.
Gotowy lukier przekładamy do rękawa cukierniczego lub szprycy i łączymy kolejne krążki ciasta marcepanowego zaczynając od największego. Dowolnie dekorujemy i posypujemy całość cukrem pudrem.

Bon Appetit!